Przejdź do treści

Oud, czyli Drzewo Agarowe stanowi nieodłączny komponent perfum orientalnych i z reguły jest kojarzony głównie z  bogatymi kompozycjami Bliskiego Wschodu. O ile jeszcze jakiś czas temu można go było spotkać jedynie w zapachach arabskich, tak teraz przeżywa on istny renesans i chętnie sięgają po niego perfumiarze z całego świata. To teraz trochę teorii, czym tak naprawdę jest agar.

oud

Pozyskiwanie oudu i historia

Oud od wieków był bardzo ceniony za swoją wszechstronność i szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach życia. Jego obecność można zauważyć już w starożytności, gdzie pojawiał się jako element kultów religijnych w postaci kadzidła (do dzisiaj wiórki drewna agarowego stosuje się w meczetach jako dymny dodatek do ceremonii), remedium na dolegliwości zdrowotne w medycynie chińskiej czy jako oleisty składnik perfum arabskich.

Naturalnie z twardzieli drzew z rodzaju Aguillaria, rosnącego tylko w południowej części Azji, wydziela się bardzo specyficzna żywica, która powstaje w wyniku reakcji obronnej na atak grzybów i pleśni. Następnie poddawana jest ona procesowi destylacji, w efekcie którego otrzymuje się szlachetny olejek zwany potocznie oudem. Trzeba mieć na uwadze fakt, że ze względu na ochronę gatunku drzew Aguillaria, w perfumiarstwie stosuje się przede wszystkim syntetyczne odpowiedniki tego luksusowego aromatu, gdyż olejek powstaje wyłącznie z tych egzemplarzy, które są zainfekowane od co najmniej kilku lat. Jedynie żywica wytrącona z najstarszych, niezwykle rzadkich okazów (2 % azjatyckich lasów) ma według zdania ekspertów odpowiednią jakość i walory olfaktoryczne. Jest to główny powód, który wyznacza szalenie wysoką cenę za kilogram tego drogocennego drewna, a jego wartość znacząco przewyższa stawkę złota i oscyluje w przedziale 10-50 tysięcy dolarów! Południowo-wschodnie tereny Azji obecnie są jedynymi, które zajmują się na skalę przemysłową uprawą drzew agarowych, które po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest celowo zakażane odpowiednimi grzybami.

drzewo-agarowe

Jak pachnie oud

Zapach oudu różni się w zależności od regionu, w którym rosną drzewa, lecz zwykle określa się go jako balsamiczno-słodkawy, z nutami kwiatowymi oraz mocnym akcentem skóry i animalnego niuansu. Najbardziej znany jest oud z Laosu, który wyróżnia wielowymiarowość i głębia woni. Swoją gęstością fantastycznie lawiruje między wilgotną, drewnianą kłodą, a owocowym sokiem. Oud z Kambodży i Tajlandii natomiast jest nasycony akordami zwierzęcymi i ziemistymi. Olejek z Papui cechuje kontrastowo znacznie bardziej kwiatowy wydźwięk, a agar z Borneo skręca w kierunku nut owocowych.

Oud jest bardzo bogaty i zmienny. Inaczej pachnie zaraz po aplikacji, a inaczej po kilku godzinach noszenia. Olejek z drzewa agarowego to istny skarbiec aromatów, od subtelnych, egzotycznych płatków kwiatów po zwierzęcy zapach folwarku. Niebanalna słodycz, ekskluzywne drewno, dymność, suszone owoce i osaczające ciepło to cechy charakterystyczne woni.

Oud - luksus w olejku

Bez wątpienia oud to jeden z najdroższych, naturalnych surowców na świecie. Obłędny i intrygujący zapach agaru stawia go wśród elitarnego grona najbardziej pożądanych nut w perfumach. Nadaje on kompozycjom magicznej głębi i wyrazistości. Ponadto uniwersalność woni jeszcze bardziej potęguje jej atrakcyjność, ponieważ w zależności od połączenia jej z poszczególnymi składnikami kompozycje przybierają wyraz damski, męski lub unisex. Jeśli zainteresował Was artykuł i nabraliście ochoty na poznanie oudu w jakości premium, to serdecznie polecamy do zapoznania się z takimi pozycjami jak: Kajal Alujain, Kajal Jihan, Teh Gate Caravan Collection, Astrophil & Stella Into the Oud, Spirit of The Kings: Tabana, Zaurac i Kursa.

FREE SHIPPING IN EUROPE FOR ORDERS ABOVE 35,00 EUR AND COMPLIMENTARY SAMPLES WITH ANY ORDER