Nuty zapachowe
Podstawowy słowniczek wiedzy o perfumach.
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, czym są jak powstają flakony perfum oraz piramida zapachowa. Istnieją również inne pojęcia. A więc po kolei:
Nuty zapachowe
Nuty zapachowe są niczym innym jak nutami danego zapachu. Może być nią nuta bergamotki, wanilii, paczuli lub jakiegokolwiek innego składnika.
Akord zapachowy
Akord zapachowy to połączenie kilku nut z tej samej kategorii. Akord drzewny to, na przykład, połączenie ze sobą takich nut, jak drzewo sandałowe, cedrowe i kaszmirowe. Akord cytrusowy będą stanowiły: mandarynka, bergamotka, pomarańcza lub inne cytrusy, które razem będą pachniały zupełnie inaczej, niż każdy z nich oddzielnie. Aby powstał akord, tak jak w muzyce, muszą go tworzyć co najmniej 3 różne nuty. Wśród popularnych akordów używanych przy tworzeniu zapachów znajdziemy m.in.: akord owocowy, przyprawowy, skórzany, zielony, pudrowy czy wodny.
Rodzina zapachowa
Rodzina zapachowa natomiast jest to grupa, do której zalicza się dany zapach na podstawie dominujących w nim nut zapachowych. Wyróżniamy grupy: szyprową, kwiatową, orientalną, drzewną, świeżą, gourmand i fougere, które dzielą się na bardziej szczegółowe podgrupy.
Piramida zapachowa
Piramida zapachowa to model, na którym zbudowana jest większość zapachów. Dzieli daną kompozycję na: nuty głowy, nuty serca i nuty bazy. Dzięki takiej budowie dane perfumy zmieniają się wraz z upływem czasu, od momentu ich aplikacji na skórę. Więcej o piramidzie zapachowej możecie przeczytać w poprzednim wpisie.
Zapach linearny
Zapach linearny zbudowany jest zupełnie inaczej niż ten powstały według schematu piramidy zapachowej. To zapach, który od momentu aplikacji do momentu całkowitego utlenienia się pachnie tak samo. Nie będzie się zmieniał ani zaskakiwał. Takie kompozycje mają również swoich zwolenników, jest ich jednak zdecydowanie mniej niż tych, którzy wolą, aby perfumy na ich skórze stopniowo się rozwijały.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to, innymi słowy, olejki naturalne, mające czysty skład. Są to produkty organiczne, pozyskiwane z roślin, m.in. kwiatów, liści, korzeni, drzew czy owoców. Są stosowane nie tylko w perfumach, ale również do produkcji kosmetyków czy świec zapachowych. Większość z nich ma również właściwości lecznicze, stosowane np. w aromaterapii czy bezpośrednio na skórę. O ich przewadze nad olejkami syntetycznymi pisać nie trzeba, są one jednak dużo droższe, ponieważ ich pozyskanie wymaga więcej czasu i naturalnego surowca.
Olejki syntetyczne
Olejki syntetyczne jak sama nazwa wskazuje są wyrobem sztucznym, stworzonym na podobieństwo olejków eterycznych. Nie pozyskuje się ich z roślin ani nie mają żadnych właściwości leczniczych. Muszą spełniać odpowiednie kryteria, aby nie być szkodliwymi dla zdrowia. Z olejków syntetycznych tworzonych jest mnóstwo kompozycji zapachowych używanych do produkcji kosmetyków, np. mydła o zapachu piernika, ciastek czy waty cukrowej. Są one też podstawą większości komercyjnych zapachów. Zdania na temat ich wpływu na zdrowie są bardzo podzielone, ponieważ faktem jest, iż około 60% substancji, które stosujemy, przenika przez naszą skórę.
Istnieją sytuacje, w których w trosce o zagrożone wyginięciem gatunki roślin bardziej rozsądne jest wybieranie syntetycznej formy danego olejku. Pozyskiwanie olejków eterycznych w niektórych przypadkach jest wręcz surowo zakazane.
W takich przypadkach luksusowe marki perfumeryjne, o ile to możliwe, decydują się na rezygnację z użycia danego syntetycznego składnika na rzecz innych olejków eterycznych. Dlatego zapachy niszowe mają przewagę nad zapachami drogeryjnymi, których masowa produkcja nie pozwala na użycie składników naturalnych, ponieważ to znacząco podniosłoby cenę produktu.
Koncentracja zapachu
Koncentracja zapachu informuje nas o tym, jakie jest stężenie zawartych w nim olejków. Wartości te podaje się w procentach, to znaczy ile % olejków eterycznych zostało rozpuszczone w alkoholu etylowym. Właśnie ze względu na koncentrację, zapachy dzielimy na:
WODA KOLOŃSKA (EdC) – 3 – 6% stężenia olejków
WODA TOALETOWA (EdT) – 4 – 10%
WODA PERFUMOWANA (EdP) – 10 – 20%
PERFUMY – 20 – 40% i górną granicę stanowią tutaj EKSTRAKTY PERFUM
Zdarza się również, że zapachy o koncentracji perfum są oznaczane jako wody perfumowane. Przyjęło się, że mówiąc o zapachach, generalizujemy je. Raczej nie mówimy: kupiłem sobie wodę toaletową czy wodę perfumowaną, tylko po prostu – perfumy. O ile jesteśmy w perfumerii i nie chcemy, aby sprzedawca wprowadził Nas w błąd oferując ekstrakt czy perfumy, które wcale nimi nie są, o tyle w sytuacjach codziennych uznajemy, że perfumy to po prostu zapach, którego używamy. Tutaj jeszcze jedna, istotna kwestia. Perfumy występują w liczbie mnogiej, nie używamy więc określenia „ten perfum” czy „ta perfuma”, ponieważ takie słowo w języku polskim po prostu nie istnieje.