Piramida zapachowa
Zapewne większość wielbicieli perfum słyszała niejednokrotnie sformułowanie: piramida zapachowa. Co to tak właściwie jest i do czego jest potrzebna?
Wszystko, co Nas otacza ma swoją budowę, czyli z czegoś się składa. Od oczywistych rzeczy, takich jak dom, ludzka sylwetka czy przedmioty, po najmniejsze cząsteczki niewidoczne gołym okiem. Tak samo dzieje się w przypadku perfum. Aby ich „konstrukcja” była solidna, muszą mieć określoną budowę. Co ciekawe istnieją cząsteczki- w tym przypadku olejki zapachowe – które ze sobą współgrają i razem tworzą solidny i harmonijny związek, uwydatniając wzajemnie swoje walory, ale również i takie, które nie za bardzo lubią występować wspólnie i połączone nieprawidłowo zaczynają się rozwarstwiać. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie nut zapachowych.
Każda z setek istniejących nut zapachowych ma określoną trwałość. W przyrodzie również występują zapachy, które są mocniej wyczuwalne i trwalsze, jak i takie, które szybko się ulatniają, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.
Do tego wszystkiego większość zapachów wraz z upływem czasu zmienia się, niektóre wręcz nie do poznania. To między innymi dlatego niejednokrotnie zapach, który poczuliśmy na kimś wydaje nam się zupełnie inny w momencie, kiedy powąchamy go zaraz po zaaplikowaniu na skórę. Oczywiście, jest to również kwestia indywidualna, zależna także od pH skóry każdego z Nas, ale o tym innym razem.
Po co Nam ta cała piramida zapachowa?
Piramida zapachowa to schemat, na którym buduje się większość kompozycji zapachowych tzw. nuty zapachowe. Dzieli się ją na trzy części, z czego każda ma swoje określone zadanie.
Nuty zapachowe
Zaczynając od wierzchołka piramidy mamy nuty głowy, dalej nuty serca a na końcu nuty bazy.
Najpierw wyczuwalne są nuty głowy, które jednak najszybciej znikają w procesie utleniania. Stanowią je zazwyczaj cytrusy, nuty wodne, zielone i owocowe. Mimo że najmniej trwałe, są bardzo istotne, ponieważ to właśnie one wyczuwalne są jako pierwsze po otwarciu flakonu perfum i często decydują o tym, czy dana kompozycja nam się podoba, czy nie.
Dalej przechodzimy do nuty serca, a żeby było to przejście łagodne i harmonijne, zapach musi być dobrze skomponowany. Nuty środkowe są najważniejsze. To one dominują i definiują daną kompozycję, a także łączą wierzchołek piramidy z jego podstawą. Z reguły nuty serca zaczynają być wyczuwalne po około 10-20 minutach od zaaplikowania zapachu na skórę i utrzymują się od jednej do kilku godzin, w zależności od jakości użytych olejków, a także ich koncentracji. Występują tutaj głównie nuty kwiatowe (m.in. róża, jaśmin, tuberoza, gardenia), zielone (np. rozmaryn, szałwia, cyprys) i korzenne (np. cynamon, goździk, kardamon, imbir) a ich trwałość określana jest jako średnia.
Nuty bazy stanowią tzw. nuty ciężkie oraz utrwalacze. Mają one największą trwałość i utrzymują się najdłużej. Nie znaczy to, że są najbardziej wyczuwalne, ale to właśnie dzięki nim dana kompozycja potrafi gościć na naszej skórze nawet przez 8 godzin. Zazwyczaj „ujawniają” się po około 30 minutach od aplikacji. W tej grupie mamy cały wachlarz nut zapachowych: nuty drzewne, skórzane, zwierzęce, ambrowe, balsamiczne, tytoniowe i słodkie. Do najbardziej popularnych należą: paczula, piżmo, ambroksan, wanilia, labdanum czy drzewo sandałowe. Każda z nich potrafi tworzyć cudowne kompozycje z wieloma innymi nutami zapachowymi.
W tworzeniu zapachów istnieją pewne zasady, które określają procentowy udział olejków w poszczególnych nutach piramidy. Jest to proces dość skomplikowany, wymagający wiedzy i doświadczenia perfumiarza.
Należy podkreślić, że jakość powstałej kompozycji determinuje jakość użytych do produkcji olejków. Te naturalne i najbardziej cenione są zazwyczaj bardzo kosztowne i trudne do pozyskania. To one wpływają zarówno na jakość, jak i na cenę perfum.
Więcej o nutach zapachowych przeczytasz tutaj.
Wszystkie nasze zapachy mają obszernie opisane nuty zapachowe. Jeśli jednak nie wiesz jeszcze, na jaki się zdecydować zapraszamy do zakupu DISCOVERY SET, dzięki któremu wejdziesz do świata KAJAL i odkryjesz swoje nuty.