Oud, czyli Drzewo Agarowe stanowi nieodłączny komponent perfum orientalnych i z reguły jest kojarzony głównie z bogatymi kompozycjami Bliskiego Wschodu. O ile jeszcze jakiś czas temu można go było spotkać jedynie w zapachach arabskich, tak teraz przeżywa on istny renesans i chętnie sięgają po niego perfumiarze z całego świata. To teraz trochę teorii, czym tak naprawdę jest agar.
Pozyskiwanie oudu i historia
Oud od wieków był bardzo ceniony za swoją wszechstronność i szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach życia. Jego obecność można zauważyć już w starożytności, gdzie pojawiał się jako element kultów religijnych w postaci kadzidła (do dzisiaj wiórki drewna agarowego stosuje się w meczetach jako dymny dodatek do ceremonii), remedium na dolegliwości zdrowotne w medycynie chińskiej czy jako oleisty składnik perfum arabskich.
Naturalnie z twardzieli drzew z rodzaju Aguillaria, rosnącego tylko w południowej części Azji, wydziela się bardzo specyficzna żywica, która powstaje w wyniku reakcji obronnej na atak grzybów i pleśni. Następnie poddawana jest ona procesowi destylacji, w efekcie którego otrzymuje się szlachetny olejek zwany potocznie oudem. Trzeba mieć na uwadze fakt, że ze względu na ochronę gatunku drzew Aguillaria, w perfumiarstwie stosuje się przede wszystkim syntetyczne odpowiedniki tego luksusowego aromatu, gdyż olejek powstaje wyłącznie z tych egzemplarzy, które są zainfekowane od co najmniej kilku lat. Jedynie żywica wytrącona z najstarszych, niezwykle rzadkich okazów (2 % azjatyckich lasów) ma według zdania ekspertów odpowiednią jakość i walory olfaktoryczne. Jest to główny powód, który wyznacza szalenie wysoką cenę za kilogram tego drogocennego drewna, a jego wartość znacząco przewyższa stawkę złota i oscyluje w przedziale 10-50 tysięcy dolarów! Południowo-wschodnie tereny Azji obecnie są jedynymi, które zajmują się na skalę przemysłową uprawą drzew agarowych, które po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest celowo zakażane odpowiednimi grzybami.
Jak pachnie oud
Zapach oudu różni się w zależności od regionu, w którym rosną drzewa, lecz zwykle określa się go jako balsamiczno-słodkawy, z nutami kwiatowymi oraz mocnym akcentem skóry i animalnego niuansu. Najbardziej znany jest oud z Laosu, który wyróżnia wielowymiarowość i głębia woni. Swoją gęstością fantastycznie lawiruje między wilgotną, drewnianą kłodą, a owocowym sokiem. Oud z Kambodży i Tajlandii natomiast jest nasycony akordami zwierzęcymi i ziemistymi. Olejek z Papui cechuje kontrastowo znacznie bardziej kwiatowy wydźwięk, a agar z Borneo skręca w kierunku nut owocowych.
Oud jest bardzo bogaty i zmienny. Inaczej pachnie zaraz po aplikacji, a inaczej po kilku godzinach noszenia. Olejek z drzewa agarowego to istny skarbiec aromatów, od subtelnych, egzotycznych płatków kwiatów po zwierzęcy zapach folwarku. Niebanalna słodycz, ekskluzywne drewno, dymność, suszone owoce i osaczające ciepło to cechy charakterystyczne woni.
Oud - luksus w olejku
Bez wątpienia oud to jeden z najdroższych, naturalnych surowców na świecie. Obłędny i intrygujący zapach agaru stawia go wśród elitarnego grona najbardziej pożądanych nut w perfumach. Nadaje on kompozycjom magicznej głębi i wyrazistości. Ponadto uniwersalność woni jeszcze bardziej potęguje jej atrakcyjność, ponieważ w zależności od połączenia jej z poszczególnymi składnikami kompozycje przybierają wyraz damski, męski lub unisex. Jeśli zainteresował Was artykuł i nabraliście ochoty na poznanie oudu w jakości premium, to serdecznie polecamy do zapoznania się z takimi pozycjami jak: Kajal Alujain, Kajal Jihan, Teh Gate Caravan Collection, Astrophil & Stella Into the Oud, Spirit of The Kings: Tabana, Zaurac i Kursa.