Zapach zmiennym jest...
Na pewno nie raz spotkaliście się, z tym że zapach, którego używacie pachnie inaczej na Was a inaczej na drugiej osobie. Czasami nawet można odnieść wrażenie, że nasze ukochane perfumy już w ogóle przestały pachnieć i nie czujemy ich tak, jak do tej pory.
Prawdę mówiąc, mało prawdopodobne jest, aby dana kompozycja pachniała dokładnie tak samo na dwóch różnych osobach. Czynników odpowiadających za ten fakt jest kilka.
pH skóry
Rodzaj skóry a co za tym idzie jej pH (bardziej kwaśne lub bardziej zasadowe) ma duży wpływ na to, jak dany zapach będzie się na niej „układał”. Ze względu na to, na niektórych osobach te same perfumy mogą wydawać się bardziej słodkie, na innych natomiast będą „wybijać” nuty cięższe, czasami nawet gorzkie i kwaśne.
Wpływ hormonów na zapach perfum
Hormony również potrafią przyczynić się do zmiany zapachu na skórze i to u tej samej osoby. Szczególnie dotyczy to kobiet, u których w zależności od fazy cyklu poziom hormonów wacha się i potrafi znacząco wpłynąć na to, jak nasza skóra będzie pachnieć. Często zdarza się, że ulubione kompozycje, które stosujemy latami są wręcz nie do zniesienia w okresie ciąży.
Odżywianie, a zapach perfum
To, co jemy jest niezwykle ważne nie tylko dla zdrowia i urody, ale – jak się okazuje – również dla perfum. Kiedy nasza dieta bogata jest w zdrowe produkty, z dużą ilością warzyw i owoców, możemy być pewni, że nasza skóra odwdzięczy się nam pięknie rozwijającym się na niej zapachem. Z reguły wegetarianie mają bardziej delikatny i subtelny zapach naskórka niż osoby spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego w dużych ilościach. Produkty, które spożywamy wydzielają przez skórę zapach, dlatego, jeśli lubimy jeść duże ilości czosnku, cebuli, mocne i pikantne przyprawy, mamy większe prawdopodobieństwo, że perfumy, które aplikujemy będą bardziej intensywne. Dania typu fast food oraz nadmierne ilości słodyczy i konserwantów zawartych w potrawach mogą natomiast niekorzystnie wpłynąć zarówno na organizm, jak i zapach samej skóry.
Zapach perfum a rodzaj skóry
W poprzednich wpisach wspominaliśmy o tym, że oleiste substancje utrzymują zapachy zdecydowanie dłużej niż te rozpuszczone większej ilości wody. Można zauważyć, że im bardziej intensywne i długotrwałe są perfumy, tym bardziej oleista jest ich formuła (aż po tzw. „attary”, czyli czyste olejki, sprzedawane zazwyczaj w małych flakonikach ze względu na wysoką trwałość). To samo dotyczy rodzaju skóry. Osoby ze skórą suchą i mało nawodnioną będą szybciej „wchłaniać” olejki, przez co zapach może nie być tak trwały, jak u osób ze skórą tłustą. Używając bezzapachowych balsamów lub oliwki możemy nieco przedłużyć trwałość perfum na skórze.
Więcej o tym, jak aplikować perfumy przeczytacie tutaj.
Czy perfumy mogą przestać pachnieć?
A co jeśli wydaje nam się, że nasze perfumy po prostu przestały pachnieć?
Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Komplementując perfumy, które wyczuwamy u drugiej osoby często słyszymy: „Dziękuję, chociaż ja ich nie czuję”, podczas gdy my wyczuwamy je na przysłowiowy kilometr. Kiedy wchodzimy do własnego domu, raczej nie odczuwamy jakiegoś szczególnego zapachu (o ile nie stosujemy różnych patyczków zapachowych czy świec, których woń jest bardzo wyczuwalna i które często zmieniamy). Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do zapachu, który towarzyszy nam na co dzień. Jeśli stosujemy te same perfumy przez bardzo długi okres, może się zdarzyć, że przestaniemy je wyczuwać. Nasz mózg i zmysły zaczynają go traktować jako swój własny i nos przestaje go czuć tak samo intensywnie, jak na początku. Dlatego warto jest zmieniać co jakiś czas perfumy lub używać innego zapachu w ciągu dnia a innego wieczorem. Zapewne każdy z nas ma swój jeden, jedyny ukochany zapach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tych ulubionych mieć kilka.
Zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:
Nuty zapachowe, akordy, olejki
Piramida zapachowa