Przejdź do treści

Rodzaje zapachów

rodzaje-zapachow

Potocznie przyjęło się, że większość z Nas perfumami nazywa wszystkie zapachy do ciała. Prawdopodobnie w większości przypadków wynika to z faktu, iż słowo „perfumy” powszechnie postrzegane jest jako wyrażenie ogólne, dotyczące kompozycji zapachowych. Nie mniej jednak rodzajów zapachów jest wiele i z pewnością wiedza o nich będzie przydatna przy zakupie zapachów, tłumaczy bowiem niejednokrotnie różnicę ceny i pojemności, w jakich dany zapach występuje.

Na wstępie przypomnijmy, że w każdym flakonie „perfum”, które kupujemy, oprócz olejków zapachowych (syntetycznych – w przypadku większości zapachów komercyjnych lub naturalnych – głównie zapachy niszowe) występuje alkohol. To w nim owe olejki są rozpuszczane. W zależności od tego, jaki udział procentowy ma alkohol a jaki sam olejek zapachowy, następuje podział na:

Rodzaje zapachów

MGIEŁKA ZAPACHOWA

Mgiełki zapachowe, szczególnie lubiane przez panie. Są nimi dobrze nam znane mgiełki do ciała, często zabierane na plażę lub na siłownię. Ich stężenie wynosi 1-2%, będą więc bardziej formą krótkotrwałego, przyjemnego odświeżenia aniżeli zapachu, który będzie nam towarzyszył przez cały dzień.

WODA KOLOŃSKA

Woda kolońska w swoim składzie ma od 2 do 4% olejków zapachowych. Pierwotnie był to produkt leczniczy do stosowania wewnętrznego, później został przemianowany na środek odświeżający. Nazwa wywodzi się od miasta, w którym woda została wynaleziona (Kolonia), zwana również cudowną wodą, mającą właściwości prozdrowotne. W jej skład wchodzą zazwyczaj lekkie nuty cytrusowe, lawenda i kwiat gorzkiej pomarańczy.

WODA TOALETOWA

Stężenie wody toaletowej mieści się przedziale 5-15%. Są to kompozycje, które wymagać będą ponownej aplikacji po upływie około 4-5 godzin. Nie należą do zapachów o zbyt dużej trwałości, ale mają swoją grupę wielbicieli. Będą to raczej kompozycje komercyjne, dostępne nie tylko w perfumeriach, ale i większości drogerii.

WODA PERFUMOWANA

Woda perfumowana potrafi utrzymywać się na skórze nawet 8 godzin. Cieszy się ogromnym powodzeniem i stanowi najliczniejszą grupę wśród zapachów niszowych. Stężenie olejków w tym przypadku to około 15-20%. Taki zapach potrafi być naprawdę intensywny, trwały i mocno wyczuwalny.

woda-perfumowana

PERFUMY / EKSTRAKT PERFUM

Perfumy lub ekstrakty perfum będą stanowić kompozycje o stężeniu powyżej 20% i sięgające aż 40% zawartości olejków zapachowych. Zaaplikowane rano potrafią Nam towarzyszyć do wieczora, bez konieczności powtórnej aplikacji w ciągu dnia. Często występują w mniejszych pojemnościach niż wody toaletowe, używa się ich zdecydowanie mniej. Będą to kompozycje dla osób lubiących, aby zapach towarzyszył im jak najdłużej.

OLEJKI PERFUMOWANE

Są to czyste olejki zapachowe, o koncentracji sięgającej aż 100%. Coraz częściej można je kupić w Europie, choć w głównej mierze produkowane są na kraje arabskie. Występują zazwyczaj w małych pojemnościach (np. 10ml) i nie są wyposażone w atomizer. Aplikuje się je na skórę w minimalnych ilościach a zapach potrafi utrzymywać się nawet do kilku dni. Są one niezwykle intensywne, a zarazem bardzo kosztowne.

Rodzaje zapachów - podsumowanie

Podsumowując, trwałość danej kompozycji będzie zależała od stężenia olejków, czyli ich udziale procentowym w porównaniu do zawartości samego alkoholu. Jednak nie tylko stężenie będzie determinowało trwałość danego zapachu. Istnieją również inne czynniki, które mają na to znaczący wpływ, między innymi: jakość i pochodzenie olejków (syntetyczne/ naturalne), jakość alkoholu, w którym olejki są rozpuszczane, proces maceracji, a także sam rodzaj olejków. Niektóre substancje są bowiem bardziej lotne a inne trwalsze i dłużej będą utrzymywać się na skórze. Może się więc zdarzyć, że woda perfumowana o mniejszym stężeniu będzie bardziej intensywna niż ekstrakt perfum o stężeniu wyższym. Często również producenci nazywają wodami perfumowanymi zapachy, które mają stężenie perfum. Przy nazewnictwie przyjmuje się ogólne kryteria procentowe, natomiast w praktyce to producent decyduje, jak daną kompozycję sklasyfikuje. Jeśli chodzi o cenę perfum, to ta zazwyczaj wzrasta wraz ze stężeniem procentowym olejków w kompozycji. Zakup droższego zapachu o wyższym stężeniu będzie jednak bardziej opłacalne, ponieważ im więcej procentowego udziału olejku zawartego w perfumach, tym bardziej zapach będzie intensywny a tym samym będziemy go dozować w mniejszej ilości.

Przeczytaj także artykuł o nutach zapachowych – tutaj

FREE SHIPPING IN EUROPE FOR ORDERS ABOVE 35,00 EUR AND COMPLIMENTARY SAMPLES WITH ANY ORDER