Przejdź do treści

Często można spotkać przy poszczególnych recenzjach perfum, że należą one do działu zapachów orientalnych. Dzisiejszy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat i przybliży znaczenie tej szczególnej kategorii.

Historia zapachów orientalnych

Samo słowo orientalny (z łac. orientalis czyli wschodni) oznacza fascynację egzotycznymi regionami Wschodu. W sztuce olfaktorycznej dokładniej chodzi o obszar Bliskiego Wschodu i o kultury: arabską, hinduską oraz perską. Zapachy orientalne, bardzo często nazywa się zamiennie arabskimi, albowiem to właśnie Arabowie tysiąc lat temu jako pierwsi na świecie opracowali własną technikę produkowania perfum, którą z powodzeniem stosuje się do dzisiaj. Około X wieku przemysł perfumeryjny otrzymał przełomowy prezent od świata orientu – destylację. To odkrycie udoskonalił perski chemik i jako pierwszy uzyskał z różanych płatków prawdziwy olejek eteryczny, który stanowi bazę większości orientalnych zapachów. Ciekawostką jest fakt, że do perfum orientalnych, w przeciwieństwie do europejskich, nie dodaje się do kompozycji alkoholu i bazuje głównie na destylatach drogocennych olejków pozyskiwanych z naturalnych surowców. Zupełnie tak, jak odbywało się to wieki temu. Taka formuła sprawia, że zapach utrzymuje się na ciele znacznie dłużej i pięknie współpracuje z pH skóry, będąc jednocześnie podatnym na temperaturę otoczenia czy wilgotność i układając się na każdym z osobna w sposób unikatowy.

zapachy-orientalne

Charakterystyka zapachów orientalnych

Orientalne perfumy cechuje luksus na każdym etapie produkcji. Od wyszukanych składników po hojnie zdobione flakony, pełne przepychu i blasku. Na te finezyjne wonie składają się przede wszystkim mieszanki korzenne, drzewno-żywiczne, brzmienia pochodzenia zwierzęcego i różnorodne kwiaty oraz zioła. Pachnidła wytwarzane są głównie w Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Indiach. Do najpopularniejszych nut kategorii orientalnej zalicza się: 

  • akordy drzewne: oud (drzewo agarowe), drzewo sandałowe i gwajakowe oraz cedr.
  • przyprawy: kardamon, szafran, cynamon i gałka muszkatołowa
  • żywice: mirra, olibanum, ambra i labdanum
  • róża
  • kadzidło
  • piżmo
  • suszone owoce
orientalne-perfumy

Mieszanka szlachetnych drzew, aromatycznych żywic, płatków kwiatów i dymnych wydźwięków sprawia, że zapachy orientalne charakteryzuje intensywność, moc i doskonałe parametry. Bukiet potrafi trwać na ciele nawet i do 12 godzin, a na materiałach utrzymywać się do kilku dni! Dlatego właśnie perfumy arabskie uznawane są za najtrwalsze na świecie. Gęsty i wręcz odurzający zapach drogich olejków z odległych stron i unikalne egzotyczne przyprawy to absolutnie znak rozpoznawczy działu orientalnego. Wyróżnia je zdumiewająca esencjonalność, bogactwo oraz niezwykle wyszukane składniki. W zależności od proporcji te bajeczne dzieła tysiąca i jednej nocy przybierają różne formy głównego nurtu: od okazałych ogrodów przepełnionych zmysłowymi kwiatami (Spirit of The Kings Errai, Kajal Lamar), przez uwodzicielskie przyprawowo-owocowe tony (Kajal Dahab, The Gate Precious Moment), aż po ciężki i balsamiczny oud (Spirit of The Kings Zaurac).

Zapachy orientalne - podsumowanie

Zapachy orientalne uchodzą dziś za jedne z najbardziej intrygujących i sensualnych w całej branży. Bliski Wschód słynie z niekonwencjonalnych rozwiązań zapachowych i kładzie duży nacisk na wyrafinowany i ekskluzywny dział niszowy, który może poszczycić się szerokim asortymentem. Ta różnorodność i niebywale wysoka jakość nut sprawia, że orientalne zapachy podbijają europejskie nosy i trafiają nawet w najbardziej wyszukane gusty olfaktorycznej.

Zachęcamy także do przeczytania: „Jak powstają flakony perfum?”

FREE SHIPPING IN EUROPE FOR ORDERS ABOVE 35,00 EUR AND COMPLIMENTARY SAMPLES WITH ANY ORDER